Deklaracja Dostępności jako Blok dla WordPress to wtyczka, która generuje deklarację dostępności v 2.0 zgodną z wytycznymi z 31 lipca 2024 r. Została stworzona, aby pomóc twórcom stron internetowych w łatwym tworzeniu, wypełnianiu i raportowaniu dostępności wymaganych przez przepisy o WCAG 2.1.
Plugin dla WordPress
WordPress jest znany ze swojej przejrzystej i intuicyjnej obsługi. Sam szukałem prostego rozwiązania, które da możliwość zintegrowania deklaracji ze stroną i wpadłem na pomysł zbudowania własnego kreatora. Plugin jest tworzony z myślą o prostej obsłudze i łatwości edycji, szczególnie dla tych, którzy korzystają z edytora Gutenberg w WordPress.
Automatyczne generowanie strony
Po aktywowaniu wtyczki zostanie utworzona wymagana strona Deklaracja dostępności wraz z blokiem o takiej samej nazwie. Nie musisz martwić się o ręczne tworzenie dokumentu. Jeśli już wcześniej była utworzona taka strona, to blok należy dodać samodzielnie.
W WordPressie blok (block) to podstawowy element edytora Gutenberg (zwanego również edytorem blokowym), który umożliwia tworzenie i edytowanie treści w sposób wizualny.
Nie zapomnij wypełnić deklaracji oraz dodać linku do strony z Deklaracją Dostępności w widocznym miejscu, na przykład na dole strony w stopce.
Intuicyjny kreator deklaracji
Wtyczka dla WordPress zawiera prosty kreator, który prowadzi użytkownika krok po kroku przez proces tworzenia deklaracji. Dzięki temu wypełnienie wymaganych informacji jest dość łatwe i szybkie, nawet dla osób bez znajomości specyfikacji kodu HTML. Jest to wygodne narzędzie generujące bezpośrednio na stronie dokument. Nie ma potrzeby kopiować nic już z innych stron.
Zawarte sekcje w deklaracji dostępności 2.0:
- Dane podmiotu i strony
- Daty związane ze stroną internetową
- Stan dostępności cyfrowej
- Niedostępne treści
- Nadmierne koszty
- Treści nieobjęte przepisami
- Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje
- Elementy w których zapewniono wyższy od wymaganego poziom dostępności cyfrowej
- Plany likwidacji błędów dostępności cyfrowej
- Skróty klawiszowe
- Informacje zwrotne i dane kontaktowe
- Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
- Pozostałe informacje
- Dostępność architektoniczna
- Aplikacje mobilne
- Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Przykład wypełnionej deklaracji dostępności na mojej stronie.
Zgodność z WCAG 2.1
W tworzeniu wtyczki dołożyłem wszelkich starań, aby była jak najbardziej zgodna z wytycznymi. Generowana deklaracja dostępności v 2.0 jest dokumentem zgodnym z art. 12 pkt 7 ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Identyfikatory A11y
Przy tworzeniu deklaracji nie wystarczy wkleić zwykłego tekstu na stronę. Przygotowana we wtyczce deklaracja zawiera w kodzie HTML identyfikatory a11y. A11y to skrót od słowa „accessibility” (dostępność) w kontekście technologii cyfrowych. Liczba „11” odnosi się do liczby liter między pierwszą, a ostatnią literą tego słowa.
Podziel się swoimi uwagami!
Tworzenie wtyczki Deklaracja dostępności to proces, w który włożyłem wiele czasu i starań. Chciałbym, aby była ona jak najbardziej użyteczna dla wszystkich. Dlatego zachęcam Cię do dzielenia się swoimi uwagami, sugestiami czy spostrzeżeniami!
Dlaczego warto się podzielić?
Twoje opinie są niezwykle cenne i mogą pomóc mi w identyfikacji ewentualnych błędów oraz w doskonaleniu funkcji wtyczki. Każda uwaga, nawet ta najmniejsza, przyczyni się do poprawy jakości i użyteczności narzędzia, co w efekcie przyniesie korzyści wszystkim użytkownikom.
Aby otrzymać wtyczkę, wypełnij formularz.
Dodaj komentarz