Dziesięć miesięcy pracy od przeszczepu płuc, godziny ćwiczeń oraz wiele przejechanych kilometrów na rowerze zostało nagrodzone dobrym wynikiem. 4,71 litra czyli 123% należnej pojemności życiowej FEV1 to jest powód do dumy.
Przez wiele lat życia z Mukowiscydoza płuca uległy całkowitemu zniszczeniu. Dodam tylko, że przed samym przeszczepem kiedy z trudem udało się wykonać to badanie wartość FEV1 osiągała zaledwie 16%.
Czym jest FEV1
FEV1 (Forced Expiratory Volume in One Second) jest jednym z parametrów używanych do oceny funkcji płuc. Oznacza ona objętość powietrza, którą pacjent jest w stanie wydychać w ciągu pierwszej sekundy wykonywanego z maksymalnym wysiłkiem testu spirometrycznego. FEV1 jest ważnym wskaźnikiem w diagnozowaniu i monitorowaniu chorób układu oddechowego, takich jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Niski wynik FEV1 wskazuje na ograniczenie przepływu powietrza i potencjalne problemy z oddychaniem. Regularne monitorowanie spirometrii po przeszczepieniu płuc jest ważne w celu wczesnego wykrycia potencjalnego odrzutu płuc i podjęcia odpowiednich działań leczniczych.
Dodaj komentarz