Brda stanowi jeden z najpiękniejszych w kraju szlaków kajakowych. Niezwykle urozmaicony, kręty bieg rzeki, rozległe lasy, malownicze jeziora, pierwotna przyroda, liczne boczne szlaki, od lat ściągają na Brdę licznych turystów wodniaków.

29.06.2007 r. – 1.07.2007 r.

Dzień pierwszy

Trzyniec – Nowa Brda – 19km – trasa dzika i miejscami niełatwa z mieliznami, płyciznami, powalonymi drzewami. Szybki nurt, wąska rzeka, jedna przenoska 70m. Zaopatrzenie na wieczór lepiej zrobić 8km za przenoską w Żołnie jest most i po prawej widać zabudowania i sklep. Po następnych 6km, zaraz za mostem kolejowym po prawej stronie, leśne pole biwakowe. Meta 1-ego etapu.

Dzień drugi

Nowa Brda – Dolinka – 13km – zabrać tylko niezbędne minimum bagażu. Trasa zróżnicowana, 5 km początek bez zmian, dzicz. Potem zaczynają się dopływy mniejszych rzeczek. Brda poszerza się i zwalnia. Po drodze Rezerwat Przytoń i Rez. „Osiedle Kormoranów”. Przed Mostem Dolinka, po prawej stronie w pobliżu linii energetycznej STOP za drogowym Mostem Dolinka, rzeka wpływa do pierwszego z ciągu wielu jezior – 10 km do Zawady. Kto chce i czuje się na silach, może płynąc, aż do Przechlewa lewobrzeżem – 13 km.

Dolinka – Zawada – 4km (transport lądowy) na godz. 15:00 Przed mostem po prawej stronie czekać już będzie na nasz sprzęt, transport lądowy. Jeden bus z lawetą. Obróci 3 razy i może na raz zabrać 6-7 osób (kobiety z dziećmi). W tym czasie reszta towarzystwa idzie na pieszo 4km do Zawady.

Zawada – Przechlewo – 3km -lighcik jeziorkiem – biwak przed mostem po lewej stronie na końcu ostatniego z jezior, J.Końskiego- Meta 2-ego etapu. Komfortowe warunki (WC, Prysznice, Bar, Gastronomia, Palenisko, Wiata itp.). Nasze przybycie zostało ustalone z dyrektorem OSIR Przechlewo. Przekazałem mu imienną listę uczestników, można korzystać ze wszystkich sanitariatów bez opłat. www.poleprzechlewo.maxmedia.pl

Dzień trzeci

Przechlewo – Sąpolno – 12km -spokojnie i urokliwie, bez wysiłku do mety- za nieczynnym mostem kolejowym po niecałym 1km mały mostek na rzece. To jest meta 3-ego, ostatniego etapu spływu Brdą. Odbiór sprzętu zaplanowany na godz. 15:00. Tu zostawiamy cały wypożyczony sprzęt(2-óch pilnuje). Reszta, spływowiczów idzie 200 metrów pieszo w prawo bez kajaków do J.Sosnowe – relaks w oczekiwaniu na autobus, na godz. 15:30.